Existuje jen málo věcí, o nichž panuje tolik mýtů jako o našich zubech. Tyto mýty však nejednoho člověka stály kompletní chrup, spoustu bolesti a také peněz za zubní náhradu. Vyvraťme je spolu jednou pro vždy!
1. Kazivost / parodontóza je dědičná
Vstoupila vaše babička do šesté dekády svého života s tzv. klapáky? Má váš tatínek ústa plná amalgámových či modernějších bílých plomb? Pak si možná říkáte, že vás problémy se zuby zcela jistě také neminou. Nestahujte kalhoty, když brod je ještě daleko, a vezměte do ruky raději zubní kartáček. Za zvýšenou kazivost ani za parodontózu totiž nemohou ve většině případů geny, ale především nedostatečná zubní hygiena.
2. V těhotenství se mi zničily zuby
Těhotenství není obvykle hlavní příčinou toho, že se ženě zkazí zuby. Je ale pravda, že i přes kvalitní hygienu mohou k rozvoji problémů se zuby hormonální změny související s těhotenstvím skutečně přispět. Při nevolnostech, kterými trpí v prvním trimestru velká část budoucích maminek, se rychle mění pH ústní dutiny a zuby jsou tak k onemocnění náchylnější než kdy jindy. Mnohé ženy v těhotenství trápí např. zvýšená krvácivost dásní. Aby nedocházelo k demineralizaci zubů, měla by budoucí maminka dbát na dostatečný příjem vápníku. Je samozřejmě nanejvýš vhodné, když žena v těhotenství alespoň jednou navštíví svého zubaře.
3. Nastřelené zuby (implantáty)
Navrhl vám váš zubní lékař zhotovení implantátu? Zmocňuje se vás hrůza při představě, že na vás váš zubní lékař vytáhne v ordinaci nástroj ne nepodobný střelné zbrani, protože něčím se musí ten implantát do kosti nastřelit, no ne? Hoďte obavy za hlavu a rozhodně se tomuto modernímu a vysoce funkčnímu ukotvení zubní náhrady nebraňte. Tyto nejčastěji titanové zubní ,,kořeny”, které fixují v ústech jednotlivé zuby, můstky, ale i snímatelné náhrady, jsou při drobném chirurgickém zásahu do čelistní kosti vpraveny šroubováním. Aplikace implantátů tedy nevyžaduje zbrojní průkaz, ale spíše speciální vrtačku.
4. Žvýkačky tahají výplně
Pokud by to bylo tak jednoduché, stačila by k odstranění starých amalgámů chvilka času na zubařském křesle a balíček oblíbených žvýkaček ☺ Pokud vám však žvýkačka výplň skutečně vytáhla, pak byla plomba buď špatně zhotovená, nebo stará a poškozená, nebo se vám uvolnila ze zubu vlivem špatně odstraněného, a tím pádem pokračujícího kazu a máte tedy vlastně štěstí, protože se na to přišlo včas. Obecně ale platí, že kvalitně zhotovenou výplň žvýkačka rozhodně vytáhnout nemůže.
5. Mléčné (dočasné) zuby se nemusí čistit
Velmi nebezpečný mýtus. S hravou a nenásilnou formou péče o mléčný chrup je naopak vhodné začít již ve chvíli, kdy se miminku prořízne první zoubek. Nejenže zbavíme zuby nebezpečných bakterií, ale dítě si na společný rituál čištění zubů brzy zvykne a začne ho chápat jako samozřejmou součást osobní hygieny. Jak dítě roste, prochází různými „Já sám“ fázemi. Přesto je vhodné mu s čistěním zubů alespoň do zhruba osmi let pomáhat. Naši nejmenší jsou totiž schopni tuto motoricky náročnou činnost bezpečně zvládnout až cca dva roky po začátku školní docházky.
6. Mléčné zuby se nemusí opravovat
Ano, udržet v křesle zmítajícího se malého pacienta je náročné jak pro zubního lékaře, tak i pro rodiče, kterého to v danou chvíli bolí minimálně stejně jako jeho potomka. Přestože jsou veškeré zákroky na dočasném chrupu minimálně velmi nepříjemné pro všechny zúčastněné, i nemocné dětské zoubky si zaslouží náležitou péči, a to včetně případné opravy. Pokud si tedy vaše dítko stěžuje, že ho bolí nějaký zoubek, rozhodně s návštěvou zubaře příliš neotálejte. Kromě toho, že jsou mléčné zuby celkově menší, mají oproti zubům stálým slabší vrstvu skloviny. Během velice krátké doby tak může zubní kaz napadnout prakticky celý zub a dostat se až k nervu. A takové ošetření by pak všechny stálo více slz než běžné povrchové vrtání…
7. Zubní kaz vždycky bolí
Pokud by se toto tvrzení zakládalo na pravdě, ušetřili bychom pacienta nepohodlného pravidelného snímkování při provádění zubního rentgenu. Bohužel tomu tak ale není, a když zub bolí, většinou je už pozdě. Svrchní vrstva zubu, sklovina, neobsahuje žádná nervová zakončení. Malý zubní kaz vás tedy bolestí obtěžovat nebude. Důrazněji se začne ozývat až ve chvíli, kdy napadne nejen sklovinu, ale i hlubší vrstvy zubních tkání. Nespoléhejte se tedy na to, že vás žádný zub momentálně nebolí, a raději pravidelně navštěvujte zubního lékaře, který stav vašeho chrupu odborně zhodnotí.
8. Na čistění stačí jen ústní voda
Víte, k čemu slouží deodorant? Správně, k přebití pachu rozkládajícího se potu. Nechutné? Možná. Ale přesně takhle by fungovalo ,,čistění zubů“ pomocí pouhé ústní vody. Stejně jako vám sebelepší deodorant nedodá pocit svěžesti srovnatelný s tím, když vylezete čerstvě vymydlení ze sprchy, tak ani ta nejkvalitnější ústní voda slibující zabití 99 % bakterií pomocí alkoholu v ní obsaženém nenahradí dokonalé mechanické odstranění zubního plaku pomocí běžného kartáčku, jednosvazkového kartáčku, mezizubního kartáčku a případně stěrky na jazyk, které je pro náš dobrý pocit završeno vypláchnutím úst ústní vodou. Zubní kartáček je zkrátka nutností.
9. Zuby se musí čistit po každém jídle
Ráno pro krásu a večer pro zdraví. Ještěže dentální hygiena pronikla i mezi česká přísloví, takže už naše babičky s jistotou věděly, jak na to. Obtěžuje-li vás nepříjemný pocit v ústech, můžete se zbavit počínajícího plaku a lehce osvěžit dech pokaždé, když se najíte. Není to ale nezbytně nutné. Čistíte-li si zuby správně, pak stačí sáhnout po kartáčku a vaší oblíbené pastě ráno po probuzení a večer před spaním.
10. Když krvácí dásně, je lepší čištění vynechat
Tento mýtus si pravděpodobně vyvracel sám pro sebe každý z nás ve chvíli, kdy poprvé (nebo po delší době opětovně) začal s důkladným čistěním mezizubních prostor. Dáseň, o kterou není delší dobu náležitě pečováno, má totiž sklony k zánětu, který se projevuje mimo jiné zvýšenou tendencí ke krvácení. Vynecháme-li tedy na delší dobu čistění, stav dásně se sám od sebe nezlepší. Ba naopak. Je-li příčinou krvácení nedbalá hygiena (a nikoli celkový rozsáhlý zánět v těle vyžadující komplexní léčbu antibiotiky), onemocnění se nečištěním pouze rozšíří z dásně na parodont. Naší nevědomostí (nebo pohodlností) si tak zaděláváme na skutečný problém – na parodontózu.