Naučit se správně si vyčistit zuby je důležitým krokem k udržení orálního zdraví. V případě nedostatečné nebo nesprávné ústní hygieny dochází k zánětu dásně, vzniku zubního kazu eventuálně k rozvoji parodontitidy. Kde začít?

Prvním krokem je výběr vhodného zubního kartáčku.

Správný kartáček by měl mít malou pracovní hlavu, rovný zástřih štětin a – to je nejdůležitější – měl by být měkký. Pokud vlastníte kartáček s tvrdými štětinami, můžete si spíše ublížit. Dáseň, jež obklopuje krček zubu, je tenká, a tak pod silným tlakem může ustupovat, odhalují se krčky zubů a vznikají tzv. recesy. Zuby jsou poté citlivější a náchylnější ke vzniku zubního kazu a dalších potíží.

Jakým způsobem si zuby správně vyčistit?

Jak si správně čistit zuby

KLASICKÝ KARTÁČEK

Na kartáček určitě netlačte. Můžete ho uchopit stejně tak, jako držíte tužku. Kartáček přiložte z poloviny na zub a z poloviny na dáseň tak, aby štětinky směřovaly mírně do dásně, a to pod úhlem 45 stupňů. V místě přechodu zubu
a dásně je tzv. dásňový žlábek, zde se zubní povlak vyskytuje nejčastěji. Po správném přiložení kartáčku začněte dělat malé kroužky a to vždy chvíli na jednom místě (10 kroužků), teprve pak pokračujte dále. Nezapomínejte na vnitřní stranu zubu a zadní úseky. Snažte se dostat až za poslední zub a žádný nevynechejte.

JEDNOSVAZKOVÝ (SÓLO) KARTÁČEK

Nejlepším a nejdůkladnějším pomocníkem je tzv. sólo kartáček. Disponuje malou pracovní hlavou, tudíž se dobře dostane do oblasti dásňového žlábku, místa s největší kumulací zubního povlaku. Lépe dosáhne do zadních úseků chrupu,
a pokud jsou v ústech zuby stěsnané, dobře vyčistí i hůře přístupná místa, na která klasický kartáček nedosáhne.

MEZIZUBNÍ KARTÁČKY

Zubní povlak se nehromadí pouze v oblasti dásňového žlábku, ale
i v mezizubních prostorech. Čištění mezizubí je tedy nedílnou složkou každodenní ústní hygieny. Mezizubní prostory nejsou všechny stejně velké, a tak na trhu naleznete různé druhy a velikosti těchto kartáčků. S výběrem vhodných mezizubních kartáčků právě pro vás vám pomůže dentální hygienistka.

ZUBNÍ NIT

V případě, že jsou mezizubní prostory tak úzké, že jsou neprůchodné i pro ten nejmenší mezizubní kartáček, volíme zubní nit. Ta má ale čisticí schopnost pouze u předních zubů – od špičáku po špičák. Do zadních úseků chrupu je potřeba zvolit správnou velikost mezizubního kartáčku.

Superfloss je zubní nit se silnější častí, která je vhodná pro čištění oblasti pod mezičleny zubního můstku nebo v krčkové oblasti implantátu.

Kolikrát denně si zuby čistit?

Zuby bychom si měli čistit dvakrát denně. Péči mezizubních prostor bychom se měli věnovat alespoň jednou denně.

CO NA ZÁVĚR?

Správně a důkladně si vyčistit zuby není tak jednoduchou záležitostí, jak se na první pohled může zdát. S jakýmikoliv dotazy se můžete obrátit na svého zubního lékaře či dentální hygienistku a ti vám ochotně a rádi poradí, jak se
o zuby starat tak, aby byly zdravé.